Streamowanie na Twitchu

Twitch, czyli przyszłość rozrywki w Internecie

Streamowanie na Twitchu to transmisje na żywo, które tworzyć może każdy za pośrednictwem Internetu. Gry są najchętniej oglądaną i streamowaną treścią na Twitchu, dlatego też najpopularniejszą formą transmisji jest ekran komputera streamera z ewentualną obecnością kamerki skierowanej w jego stronę. Obok znajduje się również czat, dzięki któremu komunikować można się z twórcą oraz innymi widzami.

Poczynania streamerów śledzić może każdy użytkownik Twitcha za darmo. W zależności od pory dnia, wszystkich osób oglądających streamy może być łącznie aż 6 milionów na całym świecie. Liczba ta rośnie na przestrzeni lat, a rekordy oglądalności są na bieżąco pobijane, szczególnie w ostatnim czasie, gdy spędzamy więcej czasu w swoich domach.

Co można oglądać na Twitchu?

Najczęściej, mówiąc “stream”, mamy na myśli transmisje gier. E-sport to największa kategoria na Twitchu pod względem oglądalności. Oprócz amatorskich rozgrywek spotkać można też znanych, zawodowych graczy. Ponadto, często streamowane są ważne wydarzenia ze świata e-sportu. Przykładem kanału, który oferuje takie transmisje jest w Polsce PolsatGames. Możemy oglądać tam profesjonalne rozgrywki wraz z komentarzem ekspertów.

Wśród wielu kategorii na Twitchu znajdziemy jednak znacznie więcej. Często oglądanymi streamami są te znajdujące się w kategorii Just Chatting. W większości przypadków jest to zwykła rozmowa streamera z widzami opierająca się na odpowiedzi twórcy na wiadomości pojawiające się na czacie. 

Streamowanie na Twitchu - kanały prezentujące gotowanie.
Kanały prezentujące gotowanie.

Prawda jest jednak taka, że w streamowanych treściach ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Póki transmisja nie łamie regulaminu Twitcha, można udostępniać co tylko chcemy. Ciekawym zjawiskiem są procesy artystów na żywo tworzących chociażby muzykę czy kategoria dotycząca gotowania, gdzie streamerzy prowadzą transmisje dokumentujące swoje zmagania kulinarne. 

Każdą sekcję można przefiltrować dzięki tagom przypisanym do każdego streamu, co pozwala na szybsze znalezienie interesującej nas treści. Ze względu na ilość prowadzonych jednocześnie transmisji często okaże się to wybawieniem, które dostarczy nam rozrywki na długie godziny.

Najpopularniejsze gry i streamerzy w Polsce

Najpopularniejszymi grami na Twitchu są najczęściej tytuły e-sportowe pokroju League of Legends czy Fortnite, ale znajdziemy tam też starsze gry, jak chociażby Grand Theft Auto V. Nie oznacza to jednak, że na Twitchu nie ma nic oprócz tytułów, które są obecnie na topie – wręcz przeciwnie. Na platformie możemy znaleźć bowiem też bardzo niszowe i stare gry, które, jak się okazuje, dostarczają równie wiele rozrywki dzisiaj, jak w momencie swojej premiery.

Obecnie szacuje się, że aktywnych streamerów jest prawie 10 milionów. Tak samo, jak w przypadku kategorii, przeglądać możemy ich kanały dzięki funkcji sortowania i filtrom, takim jak język czy kategoria streamu. Znaleźć można wtedy osoby, których treści odpowiadają nam najbardziej.

Streamowanie na Twitchu - Ewroon
Stream Ewroona na Twitchu

Transmitować może każdy, więc nie brakuje również polskich użytkowników. Przykładem najpopularniejszego streamera paru ostatnich miesięcy jest EWROON. Jest to twórca grający w Minecrafta czy Counter-Strike: Global Offensive, który na streamie spędził już przez prawie 6 500 godzin. Na chwilę obecną liczba osób, które regularnie streamują w języku polskim wynosi około 1 500.[1]Dane na marzec 2021 z serwisu streamerzy.pl

Zespoły na Twitchu

Twitch Teams pozwala połączyć się streamerom za pomocą grup. Są one tworzone z ich inicjatywy, a sam Twitch w żaden sposób nie ingeruje w ten proces.

W Polsce, przykładem jednego z większych zespołów są Polskie Strumyki składający się z aż około 2 500 członków z całej Polski. Innym, trochę mniejszym, lecz równie popularnym zespołem jest JaRock, w którego skład wchodzi kilkadziesiąt starannie wyselekcjonowanych twórców.

Streamowanie na Twitchu

Streamowanie jest jak widać bardzo aktywną rozgrywka internetową, przyciągającą cały czas nowych twórców i widzów. Najlepszą plaftormą do tego jest aktualnie Twitch. Streamowanie na Twitchu jest już czymś więcej niż tylko hobby.

Przypisy

Przypisy
1Dane na marzec 2021 z serwisu streamerzy.pl

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *