Poradnik dla streamerów

Poradnik dla streamerów

Poniżej przedstawiam kilka podstawowych rzeczy, które według mnie każdy streamer musi wziąć pod uwagę, aby jego życie było piękniejsze. Początkowo były to tylko punkty ale z czasem nazwałem to Poradnik dla streamerów bo poniekąd nim jest.

Pomijam tu takie rzeczy jak względnie dobry komputer, szybkie łącze internetowe i miłość do gier komputerowych, bo to oczywista oczywistość.

O tym jak wypromować swój kanał na Twitchu, czy jak odnieść sukces na Twitchu można by pisać dużo. Niech te punkty poniżej stanowią wstęp do Twojego biznesu.

Poradnik dla streamerów

O każdym z tych punktów można by napisać wiele, tu tylko samo zestawienie i krótko o co chodzi. Mój poradnik dla streamerów składa się z tych 7 punktów:

  1. Streamuj!
  2. Nie udawaj, nie ściemniaj, bądź sobą
  3. Miej dobry mikrofon i światło
  4. Streamuj regularnie, bądź systematyczny
  5. Rozmawiaj z sobą, nawet jak nikogo nie ma
  6. Networkuj: Youtube, Twitter, Instagram
  7. Zrób business plan, miej realne cele

Streamuj!

Just do it!

Najważniejszą i podstawową poradę jaką mógłbym dać jest – streamuj! Po prostu streamuj! Nie odkładaj nic na na jutro. Nie rób tego z myślą, że będzie tylko 5 osób i nie myśl o tym, że streamer XYZ ma 1234 widzów. Masz grę, chcesz pograć – odpal stream!

Nie udawaj

Bądź sobą, nie udawaj kogoś innego. Widząc zainteresowanie swoją osobą, przejaskrawiamy swoje ego, wychodzimy poza granice własnego jestestwa i zaczynamy udawać.

Wiesz kiedy nie jesteś sobą. Jest to ten moment, po którym zastanawiasz się, czy to co przed chwilą powiedziałeś czy zrobiłeś jest właściwe. Jeśli znajdujesz taki moment w swoim zachowaniu – zatrzymaj się, zresetuj umysł i ciało po czym wróć do siebie takiego jakim jesteś naprawdę.

Mikrofon i światło

Photo by Markus Spiske on Pexels.com

Wbrew pozorom, streamer nie potrzebuje sprzętu najświeższego sortu i za grube pieniądze. Możesz grać i streamować na starszym sprzęcie i się świetnie bawić. Co jednak ważne to mieć dobry mikrofon i – o ile korzystasz z kamerki – dobre oświetlenie samego siebie i otoczenia.

Dźwięk – bo bez niego ani rusz. Jak ktoś chce pooglądać jakiś gameplay bez kamerki czy komentarza to pewnie pójdzie na Youtube.

Światło – bo bez niego ani rusz. Jak już masz kamerkę to widz będzie chciał dobrze widzieć Twoje reakcje i zachowanie, a nie tylko pikselowe kontury kogoś w ciemnościach własnego pomieszczenia.

Streamuj regularnie

Harmonogram streamów z którego ja korzystam.

Każdy początkujący streamer zaczyna odpalać transmisję kiedy tylko ma czas i chęci. Liczba widzów z czasem rośnie, pojawiają się stali bywalcy, którzy powracają na kolejne transmisje.

Przygotuj dla nich jakąś rozpiskę, harmonogram, czyli: kiedy, w jakie dni tygodnia, o której godzinie zazwyczaj streamujesz. To pozwala Twoim stałym widzom wiedzieć, kiedy mogą cię ponownie zastać przed monitorem.

Rozmawiaj z sobą

To może być jeden z większych problemów z jakimi ma do czynienia początkujący streamer. Nie każdy gada bez sensu co chwila do siebie.

Nie wiesz co mówić? Mów co robisz na ekranie, co planujesz właśnie wybudować, kogo okraść, który teraz quest zrobisz i jak go zrobisz.

Nie myśl, że nikt cię nie ogląda, mów jakby cię oglądało wiele osób. Wytłumacz im, co właśnie masz zamiar zrobić w grze lub co robisz.

Networkuj

Twitch jest na dziś z wszystkich dostępnych platform społecznościowych tą, na której najtrudniej znaleźć tego czego się szuka. Im krótszy staż streamera, tym trudniej go znaleźć, wiedz, że jesteś tam prawie zupełnie niewykrywalny.

Mając na streamie jednego widza nikt cie nie znajdzie, bo będziesz na samym dole listy. Dlatego też streamerzy wykorzystują serwisy społecznościowe do przyciągania nowych ludzi do siebie.

Na dziś, moim zdaniem, najlepszymi serwisami społecznościowymi, które pomogą Ci przyciągnąć nowych widzów są: Youtube, Twitter i Instagram.

Napisz biznes plan

Zrób sobie plan, ale miej realne cele. Mając już swój harmonogram streamów lub jakąś jego namiastkę, dobrze jest obrać jakieś dalsze cele. I nie mówię tu o ilości subów na miesiąc czy wielkości wypłat z Twitcha – te są niezależne od ciebie.

Mówię o rzeczach zależnych od ciebie samego. Przykładowo: ile godzin chcę streamować w tygodniu, ilu streamerom napisałem komentarz na innych socjalach, jaki poziom zaawansowania chcę osiągnąć w danej grze, ile gier chcę zagrać w miesiącu.

Możesz zacząć od pytania: co chcę osiągnąć streamując? I na podstawie tego napisz swój biznes plan.

Podsumowanie

Pamiętaj, że jak zastosujesz się do tych punktów to nie pojawisz się na topie Twitcha, Twoja średnia widzów nie wzrośnie nagle z 5 do 50 osób.

Te punkty to podstawowe elementy, który każdy streamer bierze pod uwagę. Streamerzy, nie tylko w Polsce, stosują się do tych podstawowych reguł, oczywiście w mniejszej lub większej formie.

Nie licz, że bez kamerki dasz radę, bo LIRIK tak zaczynał. Nie myśl, że mikrofon jest mało istotny, bo loltyler1 ryczy do swojego jak narwany. I nie myśl, że jak masz fajny biust to przegonisz Pink_Sparkles w liczbie widzów.

Oczywiście jeśli masz pomysł na siebie, inne podejście, odmienny sposób sprzedania siebie samego – tym lepiej! To może być dobrym dodatkiem, bo wtedy będziesz się jeszcze bardziej wyróżniał.

Mam nadzieję, że ten poradnik dla streamerów się komuś przyda. Z czasem spróbuję rozwinąć każdy z tych punktów w osobny post.

Gram w grę

Poczytaj o moim streamowaniu i jeśli cię to zainteresuje lub jeśli chcesz pogadać o czymś na żywo to po prostu wpadnij na stream 🙂


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *