Streamowanie - rozmowy

Jak streamować na Twitchu?

O tym jak streamować na Twitchu, jak zacząć streamować oraz co jest potrzebne do streamowania, a co się dodatkowo może przydać – piszę poniżej. Przedstawiam podstawowe elementy, bez których streamować się po prostu nie da. Są również i te mogące niektórym pomóc, ale dla innych będą po prostu zbędne.

Dodatkowo polecam mój wcześniejszy post opisujący siedem podstawowych elementów, które każdy streamer musi brać pod uwagę, aby streamować lepiej. Szczegóły w poradniku dla streamerów.

Poradnik: jak streamować na Twitchu?

Jak streamować na Twitchu?
clear light bulb placed on chalkboard
Photo by Pixabay on Pexels.com

Streamować może każdy, każdy kiedyś zaczynał. Wtedy wystarczyło odpalić grę i stream i heja, ale dziś trzeba już więcej. Niezależnie jednak od tego każdy potrzebuje:

5 niezbędnych elementów prawdziwego streamera

Niezależnie od tego jakim streamerem jesteś lub chcesz być, poniżej możesz zobaczyć listę najbardziej potrzebnych rzeczy.

 1. Komputer – bez niego ani rusz, nawet jeśli nie grasz w żadne gry. Przyda ci się choćby do późniejszej obróbki streamów, filmów, zdjęć. Minimalne wymagania to: system Windows 7, 8GB RAMu, Intel i5/Ryzen 5.
 2. Mikrofon – dobry mikrofon to podstawa do komunikacji ze swoimi widzami; czy to w terenie, czy gotując, czy też grając – mówić trzeba.
 3. Oprogramowanie – istnieje kilka ciekawych programów na PC, osobiście polecam OBS Studio; na komórki jest aplikacja Twitcha, jest Youtube, a są również inne niezależne.
 4. Konto – jest to zazwyczaj darmowe konto na którejś platformie streamingowej, w moim przypadku to jest Twitch.
 5. Internet – do streamowania potrzebny jest dobry i stabilny, na dzień dzisiejszy można przyjąć taki, który ma minimum 3Mbps uploadu, aby wysyłać w formacie HD 720p i z 30fps.[1]Po więcej szczegółów zapraszam za stronę Twitcha: wytyczne dotyczące nadawania

To wyżej to mus. Natomiast poniżej wymieniam kolejne przydatne do streamowania elementy i choć nie zawsze potrzebne to jednak ułatwiające życie. Elementy te są posortowane według ważności:

9 dodatkowych elementów dobrego streamera

 1. Kamerka internetowa – to jedna z najważniejszych rzeczy, bardzo przydatna przy każdym rodzaju streamowania. Ponieważ można streamować bez kamerki to wstawiam ją na tę listę, normalnie byłaby na liście wyżej.
 2. Światło – jak już masz kamerkę to musisz mieć dobre oświetlenie, a tu najważniejsze jest oświetlenie samego siebie, własnej twarzy.
 3. Słuchawki – polepszające doznania audio z gry, ale niewymagane.
 4. Alerty – te wszystkie alerty, emotki, komentarze pojawiające się na ekranie lub na czacie, a informujące o kolejnych wydarzeniach związanych z Twoim streamowaniem. Do ich przedstawiania polecam strony i aplikacje zewnętrzne (jak np. StreamElements).
 5. Dodatkowy monitor – na jednym masz odpaloną grę natomiast na drugim OBS wraz z czatem, co mocno ułatwia obsługę transmisji i komunikację z czatem.
 6. Mikser audio – przydatny jeśli korzystasz z kilku mikrofonów lub innych źródeł dźwięku.
 7. Karta przechwytująca wideo – w sytuacji gdy streamujesz z jakiejś konsoli. Karta pozwoli ci streamować na PC, który przechwytuje obraz ze źródła zewnętrznego (np. konsola).
 8. Chroma key, greenscreen – w sytuacji, gdy korzystając z kamerki, a chcesz mieć na ekranie obraz tylko samego siebie bez widoku bałaganu w pokoju w tle, wycinając inne elementy otoczenia wokół ciebie.
 9. Panele akustyczne – aby pochłaniać lub rozpraszać wszystkie dźwięki swojej transmisji z pomieszczenia, w którym nadajesz.

Listę dodatkowych elementów można rozwinąć na te już kompletnie bezużyteczne dla jednego ale przydatne dla innego streamera.

Mogą to być specyficzne elementy dostosowane specjalnie na potrzeby transmisji, jak ubranie (np. czapka), zwierzę (np. kot), pojazd (np. traktor do uprawy pola), czy inne (np. basen z wodą i strój kąpielowy). Wszystko jest tutaj zależne od tego co i jak streamujesz.

Po zdobyciu wiedzy jak streamować na Twitchu, warto również oglądać innych streamerów, swoich ulubionych, jak i odkrywać tych nowych, bo można znaleźć ładne perełki. Od nich można się również wiele nauczyć.

Przypisy

Przypisy
1Po więcej szczegółów zapraszam za stronę Twitcha: wytyczne dotyczące nadawania

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *