Co to jest przesyłanie strumieniowe?
W artykule co to jest streamowanie ten temat był opisywany dość ogólnie, niżej rozszerzenie tematu od strony bardziej technicznej, odpowiadając na pytanie: co to jest transmisja strumieniowa?
Co to jest streaming?
Streaming, streamowanie – metoda przesyłania strumieniowego, która umożliwia nieprzerwane dostarczanie sygnału multimedialnego od nadawcy do wielu użytkowników.
Nadawca strumieniowy dostarcza treści multimedialne do serwera, a następnie łączy się z odbiorcami. Mogą oni słuchać muzyki, oglądać filmy lub transmitować różne wydarzenia. Muszą oni połączyć się z Internetem i odtworzyć wybraną audycję.
Dane wysyłane przez nadawcę są tymczasowo przechowywane w pamięci komputera lub telefonu użytkownika. Odbiorca unika pobierania plików na dysk twardy komputera, co może być kłopotliwe i długotrwałe. Nie musi też zastanawiać się, czy ma wystarczająco dużo wolnego miejsca na zapis.

Co jest przesyłane strumieniowo?
Dzięki strumieniowemu przesyłaniu danych można łatwo udostępnić dowolną czynność, którą można zaprezentować przed kamerą.
Wykładowcy, nauczyciele i trenerzy mogą prowadzić zajęcia w formie webinarów, czyli kursów prowadzonych online, podczas których możliwa jest interakcja ze słuchaczami za pośrednictwem czatu.
Streaming może też zainteresować pasjonatów i ekspertów z różnych dziedzin, takich jak zdrowe odżywianie, fitness, rozwój osobisty, majsterkowanie, muzyka czy finanse. Mają oni możliwość podzielenia się swoją wiedzą na żywo z wieloma zainteresowanymi widzami.
Główne platformy do transmisji
Streamowanie różnych treści to już standard we współczesnym Internecie.
Dostępnych jest wiele platform, które umożliwiają streamowanie. Do najbardziej znanych należą obecnie trzy:

Dynamika w tym obszarze jest ogromna, co oznacza, że nie można pozostać obojętnym na potencjał i korzyści płynące ze streamowania, zwłaszcza jeśli chce się dotrzeć ze swoimi treściami do jeszcze większej grupy odbiorców.
Jaki sprzęt i oprogramowanie będziesz potrzebować?
Połączenie z Internetem
Połączenie z Internetem musi być wystarczająco szybkie. Istotna jest nie tyle prędkość pobierania, co prędkość wysyłania.
Różnice między tymi dwoma parametrami są często ogromne, np. możemy pobierać dane z prędkością 60 Mb/s, a wysyłać z prędkością zaledwie 6 Mb/s. Zalecana minimalna prędkość wysyłania danych to 4 Mb/s. Jednak im wyższa jest ta wartość, tym lepiej, zwłaszcza jeśli planujemy umieszczać nasze nagrania w serwisach multimedialnych.
Komputer
W przypadku komputera do strumieniowania najważniejszą rzeczą jest procesor. Procesor jest odpowiedzialny za zbieranie danych z gry, mikrofonu i kamery oraz przesyłanie ich w postaci transmisji do platformy streamingowej. Im lepszy procesor, tym lepsza będzie jakość transmisji.
Warto pamiętać, że do transmisji strumieniowej służą też karty do streamingu. Te urządzenia pozwolą odciążyć procesor i znacznie wspomóc jego wydajność. Karta graficzna i pamięć RAM to również istotne elementy komputera.
Mikrofon
Nie jest to obowiązkowy element wyposażenia, ale jeśli chcemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić naszą transmisję, dobrze jest się w niego zaopatrzyć. Na początek możemy skorzystać z gamingowych słuchawek z mikrofonem. Jeśli uznamy, że jakość dźwięku jest zbyt słaba, dobrym pomysłem może okazać się mikrofon z redukcją szumów. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest zakup mikrofonu, który można przypiąć do słuchawek.
Kamera
W przypadku kamery: nie jest to niezbędny element wyposażenia, ale doskonały dodatek podnoszący atrakcyjność strumienia. Wystarczy zwykła kamera o wysokiej rozdzielczości. Przed rozpoczęciem transmisji za pomocą kamery warto pomyśleć o oświetleniu pomieszczenia. Pomocna może okazać się lampa i reflektor.