Co to jest transmisja strumieniowa?

River Stream Spring Cascade Water  - Kanenori / Pixabay
Kanenori / Pixabay

Co to jest przesyłanie strumieniowe?

W artykule co to jest streamowanie ten temat był opisywany dość ogólnie, niżej rozszerzenie tematu od strony bardziej technicznej, odpowiadając na pytanie: co to jest transmisja strumieniowa?

Co to jest streaming?

Streaming, streamowanie – metoda przesyłania strumieniowego, która umożliwia nieprzerwane dostarczanie sygnału multimedialnego od nadawcy do wielu użytkowników.

Nadawca strumieniowy dostarcza treści multimedialne do serwera, a następnie łączy się z odbiorcami. Mogą oni słuchać muzyki, oglądać filmy lub transmitować różne wydarzenia. Muszą oni połączyć się z Internetem i odtworzyć wybraną audycję.

Dane wysyłane przez nadawcę są tymczasowo przechowywane w pamięci komputera lub telefonu użytkownika. Odbiorca unika pobierania plików na dysk twardy komputera, co może być kłopotliwe i długotrwałe. Nie musi też zastanawiać się, czy ma wystarczająco dużo wolnego miejsca na zapis.

Applications Tv Watching Girl  - yousafbhutta / Pixabay
yousafbhutta / Pixabay

Co jest przesyłane strumieniowo?

Dzięki strumieniowemu przesyłaniu danych można łatwo udostępnić dowolną czynność, którą można zaprezentować przed kamerą.

Wykładowcy, nauczyciele i trenerzy mogą prowadzić zajęcia w formie webinarów, czyli kursów prowadzonych online, podczas których możliwa jest interakcja ze słuchaczami za pośrednictwem czatu.

Streaming może też zainteresować pasjonatów i ekspertów z różnych dziedzin, takich jak zdrowe odżywianie, fitness, rozwój osobisty, majsterkowanie, muzyka czy finanse. Mają oni możliwość podzielenia się swoją wiedzą na żywo z wieloma zainteresowanymi widzami.

Główne platformy do transmisji

Streamowanie różnych treści to już standard we współczesnym Internecie.

Dostępnych jest wiele platform, które umożliwiają streamowanie. Do najbardziej znanych należą obecnie trzy:

Twitch Stream Online Social Web  - Texler / Pixabay
Texler / Pixabay

Dynamika w tym obszarze jest ogromna, co oznacza, że nie można pozostać obojętnym na potencjał i korzyści płynące ze streamowania, zwłaszcza jeśli chce się dotrzeć ze swoimi treściami do jeszcze większej grupy odbiorców.

Jaki sprzęt i oprogramowanie będziesz potrzebować?

Połączenie z Internetem

Połączenie z Internetem musi być wystarczająco szybkie. Istotna jest nie tyle prędkość pobierania, co prędkość wysyłania.

Różnice między tymi dwoma parametrami są często ogromne, np. możemy pobierać dane z prędkością 60 Mb/s, a wysyłać z prędkością zaledwie 6 Mb/s. Zalecana minimalna prędkość wysyłania danych to 4 Mb/s. Jednak im wyższa jest ta wartość, tym lepiej, zwłaszcza jeśli planujemy umieszczać nasze nagrania w serwisach multimedialnych.

Komputer

W przypadku komputera do strumieniowania najważniejszą rzeczą jest procesor. Procesor jest odpowiedzialny za zbieranie danych z gry, mikrofonu i kamery oraz przesyłanie ich w postaci transmisji do platformy streamingowej. Im lepszy procesor, tym lepsza będzie jakość transmisji.

Warto pamiętać, że do transmisji strumieniowej służą też karty do streamingu. Te urządzenia pozwolą odciążyć procesor i znacznie wspomóc jego wydajność. Karta graficzna i pamięć RAM to również istotne elementy komputera.

Mikrofon

Nie jest to obowiązkowy element wyposażenia, ale jeśli chcemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić naszą transmisję, dobrze jest się w niego zaopatrzyć. Na początek możemy skorzystać z gamingowych słuchawek z mikrofonem. Jeśli uznamy, że jakość dźwięku jest zbyt słaba, dobrym pomysłem może okazać się mikrofon z redukcją szumów. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest zakup mikrofonu, który można przypiąć do słuchawek.

Kamera

W przypadku kamery: nie jest to niezbędny element wyposażenia, ale doskonały dodatek podnoszący atrakcyjność strumienia. Wystarczy zwykła kamera o wysokiej rozdzielczości. Przed rozpoczęciem transmisji za pomocą kamery warto pomyśleć o oświetleniu pomieszczenia. Pomocna może okazać się lampa i reflektor.

Co to jest transmisja strumieniowa?