Co streamuję?

Co streamuję na Twitchu?

W jednym z pierwszych postów opisywałem, które gry streamuję na Twitchu, podobnie na stronie O mnie. Tutaj rozwinę te temat.

Gatunki gier

Jak pisałem wcześniej, najbardziej cenię strategie, RPG (Role Playing Games), symulacje, przygodówki oraz skradanki. Ale nie gardzę niczym, zagram dla sprawdzenia nawet coś z przeciwnego bieguna.

Strategie

Głównym gatunkiem były, są i będą zawsze strategie i można powiedzieć, że ogólnie strategie, bo w każdym ich podgatunku znajdę gry, przy których zostanę na dłużej.

Jeśli jednak miałbym wybierać to chyba najzacniejsze są strategie turowe. Można tu wymienić całe serie, w których występuje walka w trybie turowym.

Z tych głównych to: X-COM, Cywilizacje, Warhammery, Follouty, Shadowruny, Panzer Generale, Commandosy, Herosi, itp itp. Ale można tu dodać oczywiście dość dużą liczbę tych pomniejszych tytułów. Ładne zestawienie można znaleźć na Wikiepdii w kategoriach: turn-based strategy i turn-based tactics. Niestety polska strona tych kategorii jest niepełna.

RPG

RPGi to chyba obok strategii gatunek, w którym spędzam najwięcej czasu, a to dlatego, że te gry są zazwyczaj najdłuższe.

A dlaczego RPGi? Bo uwielbiam dobrą historię, fabułę czy opowiadanie jakie przedstawiają, a dodatkowo wiele z nich jest połączonych gatunkowo ze powyższymi strategiami.

Można tu wymienić całe serie tytułów: Baldur’s Gate, Divinity, Dragon Age, The Elder Scrolls, Pillars of Eternity. Ale RPGi to nie tylko strategie, ale też np. gry akcji i tu można wymienić serie: Wiedźmin, Mass Effect, Gothic, Fallout, Far Cry, Deus Ex, Bioshock, Borderlands, itd itp. Ech, tu można by wymieniać długo, bo ten gatunek jest chyba ogólnie bardziej popularny od innych.

Przygodówki

Gry często łączą różne gatunki, jednym z nich są przygodówki, a niektóre przygodówki już wymieniłem wyżej. Do czysto przygodowych gier można tu zaliczyć te z podgatunku wskaż i kliknij, do tych wyżej podrzucę jeszcze takie tytuły: Monkey Island, Life is Strange, Syberia, The Walking Dead.

Oczywiście nie można pominąć gier z bogatą historią (story rich), gdzie nacisk położony jest na fabułę, lecz sama gra może być zaliczana do innych różnych gatunków.

Symulacje

Symulacja to gatunek jedyny w swoim rodzaju, symulatory to gry, które udają, naśladują coś.

Z tych do których wracam zawsze jest: Elite Dangerous, Euro (American) Truck Simulator, Cities Skylines i menedżery sportowe. Istnieją też gry, które pośrednio coś symulują, gdzie jednak główny nacisk jest nałożony na inny element rozgrywki, np. The Sims czy Arma.

Skradanki

Czyli gierki typu stealth, a uwielbiam się skradać. Niektóre z tych gier można przechodzić na dwa sposoby. Można zabijać jak leci po kolei swoich przeciwników, lub też podejść bardziej subtelnie i przejść daną grę kompletnie bez zabijania.

Tu oczywiście nie może zabraknąć takich serii jak: Hitman, Styx, Dishonored, Deus Ex, Far Cry.

Gry MMO

Poza powyższymi gatunkami mógłbym wybrać gry, w które gram i które streamuję będące grami MMO (Massively Multiplayer Online).

Niespecjalnie mam tu swoje ulubione gatunki, ale bardziej same tytuły, a są to: Wurm Online, The Elder Scrolls Online, Elite Dangerous, World of Warcraft. Grywam lub grywałem dawniej również w takie: Star Trek Online, Albion Online, Eve Online, Black Desert Online, być może kiedyś do nich wrócę.

Gram w grę

Swego czasu pojawił się na Youtube film Będę grał w grę (film poniżej). Jak można przeczytać gdzieś indziej, efekt tych odpowiedzi autora powstał pod wpływem poddenerwowania samym zatrzymaniem na ulicy, co chyba da się wyczuć też w jego głosie.

Ale po co tu wrzucam? Ano po to, że jak mnie ktoś kiedykolwiek też tak zapyta, w co gram i co streamuję na Twitchu – to chyba już teraz zawsze odpowiem po prostu, że będę grał w grę. Każdą jedną.

Jeśli chcecie zobaczyć jak gram w grę i jak to streamuję na Twitchu to zapraszam an mój kanał na Twitchu.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *